Wednesday, March 31, 2010


See oli vist 2008. aasta, kui Tartu kunstimuuseumi viltune maja esitles Marco Laimre kahtlemata provokatiivset näitust "Väikesed puust inimesed väikeses puust linnas." Pean tunnistama, et kõik muu sealolnu on juba magusasse hägusse vajunud, vaid üks asi ei anna mulle siiani rahu. Möödas on kaks aastat, Emajõgi on vahepeal paar korda jääs olnud ja olendeid endale võtnud ja tagasi andnud ja ma küsin siiani: kuhu jäi Bill Offrights?
Offrights on suitsupakkidest peaga käpiknukk, kes viljeles Laimre näitusel vändatud videos uudset analüüsimeetodit, mida nimetati vist "neokriitiliseks põmmuks". Posthuumori kontsept pole mulle senini selge, aga võib-olla elasin ma seda Billi vaadates läbi: kogu videolõigu aja pildus nukk Tartu linnaga seotud klišeesid (a la "No ja see uus Tallinna Ülikooli filiaal, mis teil siia ehitati. Vaatan: inimesed lähevad sisse ja kõik tulevad magistritena välja!"), mis tegelikult naljakad ei olnudki, kuid ajasid ometi naerma seepärast, et ma olin ise naerukohti otsima läinud ja millestki oli vaja kinni haarata. Käisin ära, läks aeg, läks näitus ära.
 Ma tahaks näha Bill Offrightsi kambäkki. Offrights luuleminutisse, Offirights sarjadesse ja Offrightsile oma tookšõu! Neokriitiline põmm igasse päeva!


Eile õhtul Vikerkaarest Leonhard Koorti "Niismama" lugedes tabasin end tundmuselt ja siis juba mõttelt, et olen üles kasvanud nii ja selliseks, et tõesti vajan teiste lugusid (tekste!) selleks, et armastada.
Mussibloog ja fotobloog see siis ei ole. Hea, kui endal selge on, eh.

No comments: