Sunday, February 1, 2015

delayagram: dan pejrovschi eindhovenis van abbemuseumis

see oli 2007, kui sattusime sõbranna mariega - kusjuures hoopis seoses seal lähedal toimuva reggaefestivaliga - hollandis eindhovenis asuvasse van abbemusemumi, tõelisesse moodsa kunsti kantsi. seal, nagu kaasaegse kunsti muuseumis enamasti, leidus palju huvitavat ja üksjagu küsitavat; aga miskipärast olin pilti teinud (kuidas ma üldse tohtisin? või mind ei huvitanudki kellegi luba?) vaid ühe kunstniku töödest - rumeenia päritolu dan pejrovschi seinalekritseldustest. võib-olla tundis üks idaeurooplane teise seal valgetel seintel lihtsalt ära.

siis natuke aega tagasi sain teada, et 2013. aastal viibis pejrovschi tartus, mina ju olin ka siis seal!, ning tegi oma sealnähtu-kogetu põhjal ka sarja nutikaid sorgeldusi. müürilehes ilmus temaga isegi intervjuu, üsna muhe.

"Suures muuseumis võib juhtuda, et seal on töötamiseks väga hea atmosfäär, aga see võib olla ka õudne. Näiteks ei lubataks mul Kanadas niimoodi redelil ronida nagu siin, kuna ma võin kukkuda ja nad kohtusse kaevata. Ma pidin läbima koolituse, kuidas ronida redelil, tavalisel redelil. Prantsusmaal jälle ei lubatud mul kasutada oma tavalist markerit, kuna selle aroom võib häirida muuseumis töötavaid inimesi ja tekitada probleeme ametiühingutega."

delayagram koondab viivitusega saabuvaid hetki, siin ei ole millegagi eriti kiiret, uudsus ei ole väärtus omaette, ülessoendatud supp maitseb värskest paremini.

niisiis - dan pejrovschi eindhoveni valgetel seintel "kunagi ammu":


No comments: